Które podzespoły laptopa lepiej wymienić niż naprawiać?

Co w laptopach piszczy?

Laptopy tworzą bardzo specyficzną grupę komputerów. Ze względu na bardzo zwartą budowę, wymiana wielu części może być problematyczna. Z pozoru proste czynności, takie jak czyszczenie podzespołów czy wymiana pasty termoprzewodzącej, nierzadko wymagają demontażu całej obudowy. Podczas awarii warto więc zastanowić się, co będzie korzystniejsze – naprawa danego elementu czy też wymiana go na nowy. Warto zaznaczyć, że wybór ten często będzie powodował konieczność demontażu dużej części urządzenia, co również należy wziąć pod uwagę.

Najczęściej spotyka się problemy w następujących podzespołach:

Baterie

Zasilanie laptopa ma z góry określoną żywotność. Bateria, mimo że jest bardzo trwała, z czasem zacznie tracić zdolność do magazynowania dużych ilości energii, tym samym laptop przestanie spełniać swoją podstawową funkcję, którą jest mobilność. Z tego powodu czasem konieczny może być zakup nowej baterii. Naprawa nie jest w tym wypadku możliwa, ponieważ zużyciu podlegają elementy baterii niemożliwe do wymiany. W tym przypadku wymiana jest prosta, trwa z reguły kilkanaście sekund, serwis nie jest więc wymagany.

Napędy optyczne

Element często niezbędny do sprawnego korzystania z komputera, jego demontaż jest dość prosty i ogranicza się do odkręceniu kilku śrubek oraz odpięcia pojedynczego złącza. Ze względu na dużą ilość elementów, które mogą ulec uszkodzeniu, naprawa często jest niemożliwa, dlatego dużo korzystniejszą opcją jest wymiana.

Gniazda zasilania

W tym przypadku ręczny demontaż jest praktycznie niemożliwy. Gniazda zasilania mogą ulec uszkodzeniu mechanicznemu w bardzo wielu sytuacjach. Naprawa z reguły jest niemożliwa ze względu na budowę podzespołu. Trwałe mocowanie do płyty głównej wymusza konieczność skorzystania z usług profesjonalnego serwisu.

Gniazda USB

Uszkodzić je można w przypadku niewłaściwego wyjmowania i wkładania urządzeń. Ingerencja w nie wymaga demontażu całej płyty głównej. Z tego względu wymiana musi zostać wykonana przez profesjonalistę. Naprawa jest nieopłacalna ze względu na niską cenę podzespołu.

Dyski

Starsze laptopy wyposażone w dysk optyczny są podatne na uszkodzenia mechaniczne wywołane wstrząsami. W takich sytuacjach urządzenie może ulec awarii. Mimo możliwości odzyskania informacji zawartych na tym dysku, nie powinien być on naprawiany, ponieważ może to prowadzić to częstszych awarii w przyszłości. Dodatkowo zakup nowego podzespołu często jest niewielkim wydatkiem.

Głośniki

Podzespół ten psuje się zwykle przez zużycie i zmęczenie materiału. Łatwość demontażu oraz niewielki koszt zakupu nowego urządzenia sprawia, że naprawa jest nieopłacalna. Wymiana głośnika może być przeprowadzona w mniej niż godzinę.

Matryca

Jej demontaż bywa problematyczny, najczęściej ulega uszkodzeniom mechanicznym – takim jak stłuczenie. W takiej sytuacji wymiana jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Ze względu na gabaryty elementu oraz konieczność usunięcia wielu elementów komputera, zalecane jest skorzystanie z usług serwisu.

Procesor

Element ten może ulec uszkodzeniu chociażby poprzez przegrzanie. Wymiana jest dość prosta, więc osoby mające pewne doświadczenie w demontażu komputerów powinny bez problemu poradzić z nią sobie bez udziału serwisu. Procesory nie podlegają naprawie ze względu na złożoną budowę.

Płyta główna

Ze względu na wysokie skomplikowanie budowy tego elementu oraz fakt, że do jego demontażu należy rozmontować praktycznie wszystkie elementy laptopa, wymiana powinna odbywać się jedynie w profesjonalnych serwisach. Naprawa jest często niezwykle kosztowna, co w zestawieniu z możliwością taniego nabycia nowego podzespołu jest nieopłacalne.